معرفی تتو در شناسایی حیوانات خانگی

گم شدن بهترین دوست شما، بدترین کابوس صاحب آنها است. ما مسافت زیادی را می‌پیماییم تا از سلامت و امنیت سگ خود مطمئن شویم. به آنها افسار می‌زنیم، محصور می‌کنیم، آنها را در فضای بسته یا نزدیک خودمان نگه می‌داریم. با این حال باز هم حادثه اتفاق می‌افتد. یک درب محکم بسته نشده است. مسئول خواندن کنتور درب ورودی را باز می‌گذارد. قسمتی از نرده‌ها بر اثر طوفان، سیل یا زلزله می‌افتد. تصادف می‌کنیم و حیوان وحشت کرده و از شیشه شکسته اتومبیل بیرون می‌پرد و فرار می‌کند. در حالی که یک محدوده ایمن و مناسب اولین خط دفاعی برای جلوگیری از گم شدن حیوانات خانگی است، با شکست اولین خط دفاعی، شناسایی مناسب بلیت بازگشت حیوان گمشده شما به خانه است.

اما کدام روش شناسایی؟ در واقع سه روش شناسایی برای حیوانات خانگی وجود دارد: تگ شناسایی، تاتو و میکروچیپ که در این مقاله به معرفی روش تتو گذاری می پردازیم.

در آمریکا هر ساله بیش از 2 میلیون سگ و گربه به سرقت می‌روند و به آزمایشگاه‌ها فروخته می‌شوند. نیمی از گربه‌های دارای تتو و تقریبا تمام سگ‌های تتو شده بعد از گم شدن پیدا می‌شوند.

تاتو یک گام جلوتر از قلاده و تگ شناسایی است چون به حیوان یک روش شناسایی (بی صدا) و غیر قابل حذف را می‌دهد. این روند شامل تزریق جوهر به زیر پوست حیوان با استفاده از یک قلم الکترونیکی است. وقتی تاتوکار با این قلم می‌نویسد، سوزن نازک جوهر یک سری ارقام و حروف را در عمق 1.32 اینچی زیر پوست تزریق می‌کند. براساس گفته‌های جولی موسکوف، موسس و مدیر اجرایی Tatoo-A-Pet، این فرایند سریع و بدون درد است.

صاجبان حیوانات می‌توانند هر ترکیب شماره و حروف را روی حیوان تتو کنند، اما پر کردن این علایم در سامانه ثبت حیوانات خانگی تتودار الزامی است.
تاتو معمولا در قسمت داخلی و بر روی پوست لخت انجام می‌شود، و گاهی مانند سگ‌های تازی داخل گوش آنها تتو می‌شود. تتو را نمی‌توان گم کرد یا برداشت، و کاملا بادوام است. تاتو می‌تواند یک روش عالی برای اثبات مالکیت شما بر سر هویت یا سرپرستی باشد.
در هنگام فروش، توله سگها باید تتو گذاری شوند، این کار در سنین کم  سبب شناسایی توله می شود. این موضوع باعث آرامش خیال پرورش دهنده شده و برای محافظت از توله به صاحب جدید آن اتکا نمی‌‌کند و همچنین از پرورش دهنده هم محافظت می‌کند، در نتیجه اگر پرورش دهنده ای سگی را پرورش نداده باشد، افراد بی وجدان نمی‌توانند ادعا کنند که آن سگ متعلق به اوست. پوست هر سگ با سگ دیگر متفاوت است. در مورد سگی به بزرگی نژاد گریت دین، باید کشیده شدن تتو همزمان با رشد سگ را هم در نظر گرفت. به همین خاطر، توصیه می‌شود در سن هفت هفتگی تتو روی پوست انجام شود. کشش بعضی تتوها کم و کشیدگی برخی کمی بیشتر است. مهم تضمین خوانایی تتو است. بدین معنا که تمام تتوهای انجام شده توسط تتوگر باید قابل خواندن باشند.

سامانه ثبت حیوانات خانگی تتودار تمامی حیوانات خانگی (سگ و گربه) را که در ایران و در خارج از ایران تاتو گذاری شده اند را ثبت کرده و به ردیابی آنهایی که در سامانه ثبت شده اند کمک می کند و برای این منظوره هزینه ای را برای ثبت مادام العمر حیوان دریافت می کند.
بیش از یک میلیون حیوان اهلی هر ساله گم شده یا به سرقت می‌روند. تعداد کمی از آنها به خانه بر می‌گردند. با انجام تتوی دائمی و ثبت آن در سامانه ثبت حیوانات خانگی تتو دار (www.pettattooregistry.com)، این احتمال را به نفع حیوان تغییر دهید. پناهگاه‌ها با محدودیت جای همراه هستد و پر ازدحام می باشند بنایراین برخی اوقات جوامع انسانی مجبور به از بین بردن حیوانات گم شده می شود، مگر اینکه امکان بازگشت آنها در مدت کوتاهی نزد صاحبانشان وجود داشته باشد. معمولا سارقان در صورت مشاهده اطلاعات ثبت دائمی، سگ را آزاد می‌کنند اما محل آزادی ممکن است کیلومترها دور از خانه باشد. فقط در صورتی که صاحب حیوان خوش شانس باشد و سگ تگ قلاده (پلاک هویت) داشته باشد قبل از رفتن به پناهگاه می‌توان حیوان را به خانه برگرداند، در غیر این صورت بیشتر مواقع سگ نزد صاحبش برنمی‌گردد. در تمام این شرایط، تتو و ثبت حیوان در سامانه، شانس بازگشت او به خانه را به میزان زیادی افزایش خواهد داد.
یکی از مزیت های تاتو نسبت به میکروچیپ قابل رویت بودن آن است ، ما چیزی می‌خواهم که بتوانیم بخوانیم و دزد و یابنده سگ هم بتواند آن را ببیند. مثل این می‌ماند که به جای گذاشتن میکروچیپ در اسب به آن نشان یخ بزنیم.
بعضی افراد تصور می کنند که این کار چهره حیوان را زشت می‌کند، اما داشتن یک حیوان خوشگل چه فایده‌ای دارد وقتی که به سرقت رفته است. اما این انتخاب شماست. آنها هنوز هم می‌توانند از میکروچیپ استفاده کنند. بصورت تخصصی بهتر است از هر دو روش تاتو و میکروچیپ استفاده شود. مشکل روش اسکن کردن این است که گاهی اوقات به شما می‌گوید درون بدن میکروچیپی وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که هیچ میکروچیپی در بدن نیست؛ گاهی اسکن مجدد باعث پیدا شدن میکروچیپ در بدن می شود. هرگز نمی‌توانید از این موضوع کاملا مطمئن شوید. یکی دیگر از مزایای تاتو این است که یا وجود دارد و یا وجود ندارد. هر نوع روش شناسایی بهتر از نداشتن هیچکدام است اما یک علامت شناسایی را با چشمان خود ببینید نه اینکه برای پیدا کردن آن از یک تکنولوژی استفاده کنید که امکان عدم موفقیت دارد.
شایعات نادرستی درباره تتو وجود دارد، که این کار باعث عذاب توله‌ها می‌شود، عمر توله‌ها را کم می‌کند. یا اینکه تتو پاک می‌شود و نشانی از تاتو نمی‌ماند.
هر حیوانی، حتی حیوانات دورگه، با ارزش هستند. فروش حیوان بدون اسناد تاتو و میکروچیپ مانند فروش ماشین بدون سند است. مطالعات اخیر باشگاه های سگ در مورد مشکلات سلامت ژنتیک آن بود که سگ‌ها باید میکروچیپ یا تاتو داشته باشند. نکته کلیدی آن است که اگر توله‌ای تاتو شود به نام پرورش دهنده و صاحب جدیدش ثبت می‌شود، بنابراین اگر اتفاقی برای توله بیفتد با صاحب یا پرورش دهنده آن تماس خواهند گرفت. به همین دلیل است که تاتو به پرورش دهندگان این امکان را می‌دهد که به طور داوطلبانه و مادام العمر مسئولیت سگ خود را بپذیرند.
شرکت NDR هفتاد نفر را در بریتانیا و ایرلند شمالی برای امر تاتوگذاری استخدام کرده است.
این مرکز ثبت در سال 1986 و توسط اتحادیه سگ‌های ژرمن شفرد GB تاسیس شد. در ابتدا مرکز فقط به روی توله‌های GSD که هنوز تحت قیومیت پرورش دهنده بودند باز بود، اما علاقه نژادهای دیگر به این طرح باعث شد کار خود را گسترش دهد و سگ‌های نژاد دیگر را نیز بپذیریم.
این مرکز توسط گیل کریستین ثبت شده و توسط گروهی از تاتوکارهای معتبر در سراسر کشور پشتیبانی می‌شود. هدف این سازمان ارائه یک روش شناسایی ساده است که با گذر زمان تغییر نکند. در طول این سال‌ها ثابت شده که ارزش آن بیشتر و بیشتر می‌شود. صدها حیوان به خاطر داشتن یک تاتو نزد صاحبان خود برگشته‌اند. حیواناتی وجود دارند که بعد از گم شدن و یا سرقت به خاطر شماره ثبت تاتو بازگردانده شده‌اند. تاتو یک روش طولانی برای شناسایی است و در صورتی که به درستی انجام شود امکان جابجایی، پاک کردن و یا تغییر آن وجود ندارد و پاک هم نمی‌شود. ممکن است تاتو با گذشت زمان کدر شود اما به راحتی می‌توان آن را با استفاده از یک تکه پنبه کوچک آغشته به الکل تمیز کرد. این کار باعث می‌شود درخشش سابق آن بازگردد.

در آمریکا اگر سگ شما نژاد خالص و اصیلی داشته باشد، باشگاه سگ آمریکا به شما توصیه می‌کند که او را با شماره ثبت AKC تتو کنید. این باشگاه واحدی به نام مرکز بازیابی حیوانات ایجاد کرده که به سگ‌های ثبت شده کمک می‌کند نزد صاحبانشان بازگردند.

آیا تتو به سگ صدمه می‌زند یا نیازی به بیهوشی دارد؟

خیر. فرایند تتو کردن ایمن و تقریبا بدون درد است. معمولا به جز در شرایط بسیار استثنایی، نیازی به بیهوشی نیست.

آیا تتو درد دارد؟

خیر. فرایند تتو ایمن و تقریبا بدون درد است. معمولا به جز در شرایط استثنایی، نیازی به بیهوشی نیست.

آیا تتو دائمی و انجام آن راحت است؟

بله. تتو تا آخر عمر حیوان روی پوست او باقی می‌ماند. معمولا انجام آن 30 دقیقه طول می‌کشد.

آیا تتو سارقان را مایوس می‌کند؟

بله، از چندین جهت. تتو، تگ قلاده همگی به یک سارق احتمالی می‌گوید که چیزی که می‌خواهد بدزدد قابل شناسایی است. تعداد کمی از آنها ریسک دستگیری به خاطر اموال قابل شناسایی را می‌پذیرند.

کدام قسمت بدن حیوان تتو می شود؟

در گذشته تتو روی گوش حیوان انجام داده می شد. ولی این کار باعث می شد سارقان گوش حیوان ها را ببرند. امروزه تتو در قسمت داخل ران یا روی شکم انجام می‌شود. اغلب از شماره ثبت یا شماره تماس صاحب استفاده می‌شود.

نگهداری از تتو چگونه است؟

موی محل تتو شده را کوتاه نگه دارید تا قابل رویت باشد.

هزینه تتو چقدر است؟

هزینه انجام تتو بسته به کشور و تعداد حیواناتی که همزمان تتو می‌شوند متغیر است.

روال انجام تتو و ثبت حیوانات خانگی

تتو تنها با وقت قبلی در کلینیک دامپزشکی صورت می پذیرد. توصیه می شود حداقل 1 ساعت زمان برای یک حیوان اختصاص داده شود. میز کار و تمامی وسایل تتو گذاری ضدعفونی می شوند (تمانی سوزن ها یک بار مصرف می باشند). بعد از جای گرفتن و آمادگی و آرامش حیوان، بسته به میزان همکاری او انجام تتو بین 10 الی 30 دقیقه طول می‌کشد. توصیه می شود 20 دقیقه تا 1 ساعت (بستگی به نوع دارو) قبل از انجام تتو در صورتیکه حیوان ناآرام و شرور است از داروهای آرامبخش گیاهی برای کاهش استرس حیوان استفاده شود. اگر چه برای تتو گذاری نیازی به استفاده از آرام‌بخش نیست، اما بیشتر دامپزشکان به حیوان آرام‌بخش می‌دهند یا آنها را بیهوش می کنند زیرا کار روی یک موجود ساکن راحت‌تر است.

تتو کردن به حیوان خانگی شما آسیب نمی‌زند، و مانند تتو در انسان‌ها خونریزی ندارد. معمولا تتو گذاری در کشاله ران (قسمت داخلی ران)، شکم و گوش انجام داده می شود. اصولا بعد از انجام تتو، حیوان نیازی به مراقبت زیادی ندارد. اگر حیوان شما دارای پوشش بلندی است، به یاد داشته باشید موهای محل تتو همیشه کوتاه نگه داشته تا تتو قابل رویت باشد.

شما می‌توانید فرم ثبت نام را تکمیل کرده و به صورت آنلاین هزینه ثبت نام را پرداخت نمایید. اگر تتو را ثبت نکنید در هنگام گم شدن حیوان عملا بی فایده خواهد بود، مگر آنکه تتوی درج شده بر روی بدن حیوان، شماره تماس شما باشد.

وظیفه سامانه ثبت حیوانات خانگی تتو دار،ثبت حیوانات دارای تتو است. با سامانه ثبت حیوانات تتودار تماس بگیرید و تلفن یک مرکز تتو نزدیک به خود را درخواست کنید.

از کلینیک های دامپزشکی که این کار را انجام می دهند وقت ملاقات بگیرید.

تتوکار از یک کد ثبت استفاده خواهد کرد که در صورت گم شدن حیوانات قابل ردیابی است، همچنین بنابه درخواست صاحب حیوان کد ثبت شده می تواند شماره تماس صاحب باشد.

محل تتو تراشیده و ضدعفونی می‌شود، بعد شماره ثبت/ تماس تتو می‌شود در برخی از کشورها از شماره هویت اجتماعی صاحب حیوان (کد ملی) نیز استفاده می‌شود. سگ شما بعد از تتو می‌تواند به فعالیت‌های معمول خود بازگردد. یک زخم نازک و کمی قرمزی در محل تتو ایجاد خواهد شد که بعد از گذشت چند روز محو می‌شود.

صاحب حیوان کد/شماره تتو شده بر روی بدن حیوان را در سامانه ثبت حیوانات تتودار ثبت می کند.

ثبت تتو
ثبت تتو در یک سازمان شناخته شده ضروری است تا در صورت گم شدن حیوان قابل ردیابی باشد. سامانه ثبت حیوانات تتودار (Pet Tattoo Registry)، مسئول ثبت مشخصات حیوانات تاتو دار در ایران جهت یافتن حیوانات گم شده و به سرقت رفته می باشد.